|
Сокирки польові (Consolida regalis S. F. Gray) |
Протягом 2004 – 2010 рр. у північно-центральній помірно посушливій підзоні Степової північної зони України в семипольній сівозміні (1 – пар; 2 – озима пшениця; 3 – кукурудза на зерно; 4 – ярий ячмінь; 5 – зернобобові; 6 – озима пшениця; 7 – соняшник) вивчали вплив обробітку ґрунту (1 – оранка на 22 – 24 см; 2 – плоскорізне розпушування на 22 – 24 см; 3 – мілкий обробіток на 10 – 12 см; 4 – комбінований обробіток – мілкий під зернові й зернобобові та оранка під просапні) на забур’яненість посівів.
Було встановлено, що найбільша кількість однорічних і багаторічних бур’янів в усіх полях сівозміни була по мілкому обробітку ґрунту, а найменша – по оранці. Так, в посівах озимої пшениці після пару середня кількість бур’янів по мілкому обробітку ґрунту коливалася в межах від 29 до 41 шт./м
2, тоді як по оранці – від 7 до 12 шт./м
2, а на шостий рік сівозміни відповідно 76 – 123 шт./м
2 та 36 – 47 шт./м
2. По інших способах обробітку ґрунту бур’янів було менше, ніж по мілкому обробітку, але більше, ніж по оранці. Аналогічні залежності забур’яненості посівів від систем обробітку ґрунту були й в інших полях сівозміни.
Переважаючими видами бур’янів у посівах озимих культур були кудрявець Софії (
Descurainia sophia (L.) Webb ex Prantl), сокирки польові (
Consolida regalis S. F. Gray), сухоребрик Льозеліїв (
Sisymbrium loeselii L.), талабан польовий (
Thlaspi arvense L.), осот польовий (
Cirsium arvense (L.) Scop.) тощо; у посівах ярих зернових і зернобобових – лобода біла (
Chenopodium album L.), редька дика (
Raphanus raphanistrum L.), рутка лікарська (
Fumaria officinalis L.), буглосоїдес польовий (
Buglossoides arvensis (L.) I. M. Johnst.) тощо; просапних – плоскуха звичайна (
Echinochloa crusgalli (L.) P. Beauv.), мишій сизий (
Setaria glauca (L.) P. Beauv.) та зелений (
S. viridis (L.) P. Beauv. ), щириця загнута (
Amaranthus retroflexus L.), амброзія полинолиста (
Ambrosia artemisiifolia L.), березка польова (
Convolvulus arvensis L.) тощо.
|
Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.) |
|
Березка польова (Convolvulus arvensis L.) |
|
Буглосоїдес польовий (Buglossoides arvensis (L.) I. M. Johnst.) |
|
Мишій зелений (Setaria viridis (L.) P. Beauv.) |
|
Плоскуха звичайна (Echinochloa crusgalli (L.) P. Beauv.) |
|
Рутка лікарська (Fumaria officinalis L.) |
|
Щириця загнута (Amaranthus retroflexus L.) |
Видовий склад бур’янів у полях сівозміни залежно від системи обробітку ґрунту змінювався незначною мірою.
Разом з тим у вологі й прохолодні роки кількість бур’янів і їх маса збільшувалися порівняно з жаркими й посушливими не тільки в посівах сільськогосподарських культур, а й в ґрунті. Зокрема пізно восени, після збирання всіх культур, у 0 – 30 см шарі ґрунту у вологі роки накопичувалося в середньому від 124,8 до 229,4 шт./м
2 насіння бур’янів, а в жаркі та посушливі – від 96,2 до 143,0 шт./м
2.
Одною з головних причин такого значного поповнення запасів насіння в ґрунті було збільшення насіннєвої продуктивності рослин бур’янів в 1,1 – 1,8 разів у вологі роки порівняно з посушливими та його осипання ще до збирання культур, особливо просапних.
Разом з тим значна частка насіння бур’янів виносилася з полів сівозміни при збиранні врожаю. Більша частина його виносилася з ділянок мілкого й плоскорізного розпушування – від 227 до 506 шт./кг зерна зернових колосових культур та від 32 до 56 шт./кг зерна просапних культур, тоді як після оранки – відповідно 116 – 314 шт./кг та 28 – 55 шт./кг.
У цілому ж за сівозміну потенційні запаси насіння бур’янів у 0 – 30 см шарі ґрунту зростали по мілкому обробітку ґрунту на 72 %, плоскорізному розпушуванні – на 64 %, комбінованій системі обробітку ґрунту – на 31 %, оранці – на 12 %. Найбільша кількість насіння бур’янів поповнювала ґрунт з посівів кукурудзи та соняшника, а найменша – з посівів зернобобових культур і лише в полях чистого пару спостерігалося значне зменшення потенційної забур’яненості ґрунту.
Джерело: Курдюкова О. М. Вплив обробітку ґрунту на забур’яненість посівів у сівозміні / О. М. Курдюкова // Розвиток систем сталого землеробства. : всеукр. наук.-практ. конф., 6–8 грудня 2010 р. : матеріали конференції. – Чабани-К. : ЕКМО, 2010. – С.18–19.
Комментариев нет:
Отправить комментарий