27 ноября 2015

Сучасний стан забур’яненості агрофітоценозів зимуючими бур’янами на Сході України

Триреберник незапашний
 (Tripleurospermum inodorum (L.) Sch. Bip.)
На Сході України за даними Луганської агрометеорологічної станції середня річна температура повітря за останні 10 років порівняно з середньою багаторічною зросла на 1,6 0С, суми від’ємних температур за холодний період року зменшилися в 3,9 разів (з – 502,8 0С до – 127,7 0С), середньорічна кількість опадів зменшилася на 9 мм, а за теплий період (квітень – вересень) – на 29 мм, що відбилося на видовому складі, біологічному розвитку та співвідношенні біологічних груп бур’янів у посівах усіх сільськогосподарських культур і особливо озимих зернових. Значно зросла кількість зимуючих видів бур’янів. Так, якщо у 1958 році на даній території нараховувалось близько 30 видів зимуючих бур’янів, то зараз за нашими підрахунками в агрофітоценозах Сходу України трапляється 54 види однорічних зимуючих бур’янів, які віднесено до 43 родів, 32 родин.

Найбільша кількість зимуючих видів бур’янів відзначена в посівах озимої пшениці – 34 шт. Дещо менша кількість їх траплялася в посівах овочевих культур та багаторічних трав (17 та 19 видів відповідно). У посівах соняшника знайдено всього 10 видів, головним чином, факультативних дворічників.

Найпоширенішими в посівах колосових зернових були такі види: Senecio vernalis Waldst. & Kit., Tripleurospermum inodorum (L.) Sch. Bip., Descurainia sophia (L.) Webb ex Prantl, Thlaspi arvense L., Buglossoides arvensis (L.) Johnst., Chorispora tenella (Pall.) DC., Silene dichotoma Ehrh. тощо (в окремих посівах рясність їх досягала 463 шт./м²).

В агрофітоценозах овочевих культур і соняшника масовими були: Lactuca serriola L., Veronica hederifolia L., Asperugo procumbens L., Lycopsis arvensis L., Arenaria uralensis Pall. ex Spreng. тощо з найвищою рясністю 123 шт./м².

Багаторічні трави були забур’янені: Silene dichotoma, Sisymbrium loeselii L., Capsella bursa-pastoris (L.) Medik., рясність яких становила  від 12 до 119 шт./м².

За частотою трапляння всі види зимуючих бур’янів умовно було поділено на 3 групи: найпоширеніші й найбільш шкодочинні – Thlaspi arvense, Capsella bursa-pastoris, Descurainia sophia тощо; численні й шкодочинні в окремі роки або на окремих полях – Tripleurospermum inodorum, Galium aparine L., Papaver rhoeas L., Sisymbrium loeselii тощо; малочисельні види, що суттєво не впливають на рівень забур’яненості та шкодочинності: Conyza canadensis (L.) Cronq, Lapsana communis L., Lamium purpureum L. тощо.

Отже, зміна агрокліматичних умов призвела до збільшення видового різноманіття, рясності й шкодочинності у посівах різних культур однорічних зимуючих бур’янів, що треба ураховувати при розробці заходів контролю рівня присутності бур’янів в агрофітоценозах.

Буглосоїдес польовий (Buglossoides arvensis (L.) I. M. Johnst.)


Джерело: Курдюкова О. М. Сучасний стан забур’яненості агрофітоценозів зимуючими бур’янами на Сході України / О. М. Курдюкова, Н. О. Мельник // Стан та перспективи розвитку рослинницької галузі в умовах змін клімату : IV міжнар. наук.-практ. конф., 1–3 липня 2009 р. : матеріали доп. – Харків, 2009. – С. 138.

Комментариев нет:

Отправить комментарий